Možná už za sebou také máte první letošní sečení trávy a nyní stojíte na zahradě a koukáte na hromady, které jste ze sekačky vysypali. Zvláště pokud máte větší zahradu, tak usilovně přemýšlíte, kam s posekanou trávou. Nejste v tom sami.
Ovšem nezoufejte. Máte několik možností jak s posekanou trávou naložit. Samozřejmě nejlepší je použit ji na kompost. Ovšem máte-li velkou zahradu a posekané trávy po každém sekání několik kilo, určitě ji do kompostu nenacpete všechnu. Co tedy s tím zbytkem? Další možností je trávu spálit. To jde tam, kde máte kolem své zahrady dostatek volného místa. Těžko si představit, že bude pálit trávu v městské zástavbě a všude kolem vás budou mít sousedé otevřené okna. Asi by nebyli moc rádi. Pak zejména obyvatelé měst mají možnost odvézt trávu do sběrných dvorů. Většinou trávu a jiné biodpady přijímají. Většina větších měst má totiž vlastní kompostovací stanici a nebo výrobnu bioplynu. Biologický odpad jako je tráva jim tedy přijde vhod. Pak existuje celá řada kompostáren, která vám i zaplatí.
Další z možností je darovat posekanou trávu někomu, kdo ji využije a potřebuje ji. Příkladem může být útulek pro zvířata. Jestliže se útulek stará i například o koně a nemá dostatek luk, které by mu zajistily potřebné množství sena, tak vaší nabídku určitě neodmítne. Někdy však seno potřebují nejen útulky, ale i řada farmářů. Někteří totiž nemají dostatečné množství luk a pastvin pro dobytek. Velmi výhodným způsobem je tedy domluvit se s farmářem z blízkého okolí. Vy mu každý rok dodáte určité množství sena a za to dostanete určité množství brambor, nebo jiné zeleniny či ovoce. Záleží jen na domluvě. Tedy, pusťte se do sekání.
J. H.