Při těžbě internetové měny bitcoin (BTC) se měsíčně spotřebuje elektřina v hodnotě zhruba 9 miliard Kč. Tvrdí to na svých internetových stránkách list Forbes, který se odvolává na statistiky serveru BlockChain. Čím je větší náročnost těžby, tedy matematického algoritmu, který se pro těžbu bitcoinů používá, tím vyšší je spotřeba energie nutné k vytěžení jednoho bitcoinu. I Toto je důvod, proč se hodně z „těžařů“ bitcoinu přesunulo k těžbě jiné virtuální měny, kde je náročnost nižší a tím pádem i účty za elektřinu nedosahují tak závratných výšin jako při těžbě bitcoinu.

Dříve pro těžbu stačila standardní grafická karta. Dnes s ní již mnoho nevytěžíte a je potřeba mít speciální těžební počítač. Pak je potřeba pamatovat ale nejen na kvalitní grafickou kartu, ale také na chlazení, jelikož karta, nebo spíše karty (většinou jich je k počítači připojeno i několik najednou) generují velké množství tepla, které je nutné odvádět. V zimních měsících to není až takový problém, zato v létě dosahuje teplota v místnostech až 50 stupňového tepla. I to je jeden z důvodu, proč se těžba bitcoinu nelíbí mnoha ekologickým organizacím, které upozorňují na rapidní celosvětové zvýšení spotřeby elektrické energie.

Nové virtuální měny, které nevyužívají pro výpočet grafickou kartu, ale procesor počítače spotřebují elektrické energie méně, také negenerují tolik tepla. Otázkou ale je, zda se jejich těžba z dlouhodobého horizontu vyplatí.

Bitcoin je již relativně zavedenou a známou měnou, řada zemí ho uznala jako oficiální platidlo. U nových měn se může stát to, že sice vytěžíte i několik tisíc jednotek, ale nemáte je pak kde prodat, jelikož se nedostanou na burzu.

Je to tedy určité riziko a je pouze na těžařích, zda ho jsou ochotni podstoupit. Zatím to vypadá že ano a těžba nových a stále přibývajících měn se pro mnohé stala novodobou zlatou horečkou. Jen čas ukáže, kdo vsadil na tu správnou kartu a kdo drží pověstného černého Petra.

Jarda