Topná sezona je ještě v nedohlednu, přesto však i v těchto dnech čas od času nějakého toho kominíka potkáme. Kdo zná pověry, které se ke kominíkům vážou, nezapomene se při jejich spatření chytit za knoflík a těšit se, že bude mít štěstí. Možná si při jeho spatření, ale též vzpomeneme na vlastní komín.
Dát naši vytápěcí soustavu zkontrolovat minimálně jednou ročně patří ovšem k základům bezpečnosti. V případě, že by byl komín příliš zanesený, hrozí nebezpečí vznícení a následného požáru.
Nejvíce napilno mívají kominíci začátkem podzimu, kdy před topnou sezonou lidé nechávají vymetat nejen komíny, ale též vypracovávat revizi komínů – například při výměně spotřebiče paliv nebo změně druhu paliv.
Kdo používá k vytápění plyn, měl by si nechat zkontrolovat především správné zapojení karmy a stav celé topné sestavy, aby bylo vyloučeno riziko úniku jedovatého oxidu uhelnatého.
K dalším kominickým prací patří například vlastní opravy komínů nebo také hojně žádané vložkování. V rámci vložkování se do komínových systémů nainstalují vhodné materiály zaručující vysokou odolnost proti vlivům spalin z vyhořelého paliva.
S návštěvou kominíka se určitě vyplatí neotálet, nejen proto, že na podzim je obtížnější najít volný termín, ale i proto, že než začnou teploty klesat, máme ještě dost času dát naší topné soustavě potřebnou regeneraci.
K někomu chodí kominík pravidelně, proto obvykle nemusí mít starost s jeho sháněním. Kdo ale ještě svého kominíka nemá, může si ho vybrat na stránkách Společenstva kominíků – http://www.skcr.cz/. Společenstvo kominíky zastupuje a stará se o pokračování tradice tohoto řemesla.
Autor: Žaneta Pixová