Také máte rádi koupání ve volné přírodě?  Pak jistě víte, že se na mnoha místech každoročně objeví úhlavní nepřítel koupání v přírodě – sinice. Sinice dokážou otrávit nejednu vodní nádrž a v návaznosti nato i znehodnotit širší rekreační oblast. V dnešním článku se zaměříme na problematiku sinic a s nimi spojenou eutrofizaci vod.

Sinice

Sinice patří spolu s řasami mezi fytoplankton. Vývojově jsou to organismy  staré několik milionů let a jejich přítomnost v povrchových vodách je naprosto přirozená. Problémem se stávají v případě prudkého rozvoje v letních měsících, protože sinice produkují lidskému zdraví nebezpečné cyanotoxiny.

Eutrofizace vod

Eutrofizace vod je termín pro přesycení povrchových vod některými živinami – především dusíkem a fosforem, které jsou hlavní “potravou“ sinic. Ty se pak mohou rozvinout až do formy známého vodního květu, což jsou pouhým okem viditelné zelené shluky sinic na hladině vody. Dusík a fosfor se do vody dostává především ze zemědělství (splachy minerálních hnojiv) nebo z odpadních vod, což se týká především obcí, které nemají vybudovanou čističku odpadních vod, ale také chatařů.  Běžné domácnosti se na eutrofizaci vod významně podílejí používáním pracích prostředků obsahujících fosfáty. Další podmínkou masového rozvoje sinic jsou déle trvající vysoké teploty.

Zdravotní rizika

Zdravotní rizika koupání v sinicemi zamořené vodě jsou individuální a záleží na citlivosti každého člověka, délce pobytu ve vodě i stylu plavání. Mezi nejčastější zdravotní komplikace v souvislosti se sinicemi patří různé kožní alergie, zarudlost očí, rýma nebo žaludeční a střevní neuróza. Nejvážnější komplikací jsou jaterní problémy.

Jak se tedy sinicím vyhnout? Nejznámější koupací místa ve volné přírodě jsou monitorována Krajskými hygienickými stanicemi jednotlivých krajů a výsledky jsou následně zveřejněny na internetových stránkách KHS. U ostatních povrchových vod si můžete udělat jednoduchý test: naberte vodu do obyčejné  pet lahve a nechte zhruba 20 minut stát na slunci. Pokud se zelené shluky objeví na hladině, jedná se pravděpodobně o sinice. Pokud bude zákal rovnoměrný nebo klesne ke dnu, budou to neškodné řasy.

V některém z příštích článků se blíže podíváme, jak se dá proti sinicím bojovat a blíže si představíme donedávna jednu z nejznámějších zelených bašt u nás – Brněnskou přehradu, kde magistrát poslední dva roky bojuje se sinicemi opravdu intenzivně.

R. K.