Ač by se to z nadpisu nebo zkušeností mohlo zdát, mít na zahradě krtka není taková pohroma, jako učinit kozla zahradníkem. Vizuální dojem z naší zahrady sice může být podobný, ale přeci jen nám nechá na zahradě něco užitečného – krtiny.
Krtek neupadá do zimního spánku, v mrazech sice pracuje hlouběji v zemi, ovšem již s blížící se oblevou mohou zahradu zaplnit místo sněhové nadílky kopice hlíny.
Rady, jak na krtka, proto patří k oblíbeným tématům v diskuzích i různých receptářích. Méně se již mluví o tom, že právě krtiny jsou pro zahrádkáře velmi užitečné.
Hlína, kterou krtci vytlačují ze svých chodbiček, je kyprá a nenalezneme v ní žádný hmyz, proto představuje dokonalý substrát, ať již pro jarní přípravu sazenic nebo přesazování rostlin stávajících. Zeminu tak stačí vždy přendat do vhodné nádoby a dále s ní pracovat.
Navíc odstraníme-li jeden krtinec, krtek obvykle vyhloubí další otvor jen o kousek dál, tudíž ušetříme za koupi drahých substrátů, a ani se nemusíme rýpat v téměř zmrzlé zemi. Přítomnost krtka na zahradě taktéž signalizuje kvalitní půdu. Navíc se svým rejděním stará o její provzdušnění a poradí si i s různým škodným hmyzem.
Pokud už máme zeminy dostatek, můžeme krtka přestěhovat jinam. Stačí do jeho chodbičky vsunout past v podobě válce, do které vleze a speciální mechanismus záklopek ho nepustí ven. Instalujeme nejlépe v rukavicích, aby nezachytil lidský pach. Past je potom třeba několikrát za den kontrolovat, neboť by krtkovi brzy začal scházet vzduch.
Z pasti ho pak můžeme vypustit třeba na louce. Vedle pastí jsou oblíbenou metodou, jak ho přimět, aby změnil teritorium – speciální odpuzovače na solární pohon. Stačí je vsunout do jeho chodbičky či krtince a brzy odejde kypřit půdu třeba k sousedům. Možné je zkusit i některé bylinky, krtci mají citlivý čich a zvláště ty s pronikavou vůní příliš neocení.
Každopádně pokud mu alespoň časně z jara dovolíme stát se na chvíli zahradníkem, zaručeně se nám tento chráněný živočich odmění vydatnou porcí kypré zeminy.
Autor: Žaneta Pixová