Každý z nás má spoustu koníčků, které nás dělají šťastnými. Může to být cestování, kutilství, pěstování zeleniny nebo zahrada krásně vonících květin. Při těchto zálibách se občas stane, že se poraníme, proto je důležité mít po ruce lékárničku, která obsahuje vybavení na daný úraz.
Jak vybírat lékárničku?
Na trhu je spousta lékárniček, které se liší tvarem, materiálem obalu, přenosností, ale především vybavením. Je rozdíl, pokud si pořídíte domácí lékárničku, cestovní lékárničku, nebo lékárničku na pracovišti. Jak správně postupovat při výběru vybavení lékárničky?
Obsah domácí lékárničky není normován a doporučuje se upravit jej podle složení rodiny (malé děti, senioři) a životních zvyklostí členů rodiny (koníčky, životní styl). Standardní výbava je uvedena na příbalových letáčcích, které jsou u každé lékárničky.
Cestovní lékárnička obsahuje zdravotnický materiál k ošetření běžných poranění a úrazů, se kterými se běžně setkáváme na výletě v přírodě, při sportování, na dovolené. Existují druhy, které se specializují na riziko poštípání od obtížného hmyzu, a jsou tudíž použitelné nejen na výletech, ale třeba i na zahradě. Vodáci mohou dát přednost cestovní lékárničce s voděodolnými náplastmi, desinfekčními ubrousky, sterilním krytím a obvazy pro okamžité poskytnutí první pomoci kdekoliv na cestách i při tomto sportu.
Lékárnička na pracovišti se hodí především kutilům, kteří pracují se dřevem nebo s kovem v garáži. Trh nabízí lékárničky pro dřevozpracující průmysl, pro kovozpracující průmysl, pro staveniště, pro gastronomická zařízení, pro elektro provozy, pro administrativní prostory nebo pro sklady a prostory. Je na vás, kterému z koníčků dáváte přednost.
Kde lékárničku umístit?
Obecné pravidlo zní: Lékárničku je vhodné umístit tak,aby byla vždy po ruce, ale přitom na ni nedosáhlo malé dítě. Můžete ji mít v garáži, nebo v dílně. Při cestování ji máte po ruce v batohu. Každá z nich by měla být přehledná a pravidelně kontrolována.