V letním období představuje zahrada místo, kde si člověk zaleze kvůli odpočinku. Prostě klasické útočiště před prací a stresem. Proto se snažíme myslet na umístění bazénů, teras a lavic k sezení. Ale pokud se chceme mít kde schovat, musíme se o vše umět velmi dobře starat. Přeci jen nejde o krátkodobé investice a například šlechtěné rostliny, na míru vyrobený zahradní nábytek a jiné věci stojí hodně peněz. Nemusíte se však bát, že by na vás čekala extra náročná práce, kterou zvládnou pouze profesionálové. Jde o běžnou údržbu, jako je zalévání, zbavování se plevele a nanášení nových krycích nátěrů. Ovšem jsme zatím jen na povrchu, vše co je třeba dělat na našich zahradách si spolu projdeme.
Stojíme před startem letní sezóny
V období jara je dobré udělat také pár oprav a nezbytných prací, které předchází těm v letní sezóně. Hlavně stromům se musíme umět věnovat, zastřihnout a prostřihnout tak, abychom měli bohatou úrodu. Stejně jako stromy i trávník si činí nárok na vaši péči. Ten je potřeba zbavit mechu vyhrabáním hráběmi nebo chemickou cestou. Stačí si koupit mech stop nebo granulové hnojivo pro trávník, který má navíc i látky zamezující růst mechu. Samozřejmě, že deštivé dny povedou k růstu trávníku, takže cca po dvou týdnech se musí sekat znovu. V horkých dnech není dobré nechat trávník příliš krátký. Pro obnovu uschlého trávníku, mírně prokypřete půdu, pohnojte hnojivem pro trávník, rozsypte kvalitní semena a nakonec přikryjte senem. Pak stačí jen zalévat a mít trpělivost. Trávník vám také mohou hyzdit nezvaní hosté. Krtci už potrápili nejednoho zahrádkáře. Ale nepanikařte, můžete s nimi zatočit. Zkuste použít plašiče krtků nebo pasti a odpuzovače.
V létě
Důležité je po parných dnech, tedy na večer, zalévat rostliny a do vody nezapomeňte pravidelně aplikovat výživu. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat nově vysazeným rostlinám, nejsou zvyklé na vaši půdu a nové prostředí. Je dobré je více zahrnout hlínou a navrch nasypat mulčovací kůru nebo piliny. Mnohdy se uvádí, že zabraňují růstu plevele, ale to není úplně pravda, jde hlavně o to, že půda nebude tak vysušovaná, jako na přímém slunci. U růží odstraňujte odkvetlé květy a zastřihujte uschlé části rostliny. Připravte si hnojivo, které jim při pravidelné aplikaci ve vegetačním období zajistí velké květy.
Na konci sezóny, to se již blížíme k podzimu, nesmíme zapomenout na podzimní výsadbu a připravit zahradu na další období. V červenci můžete začít se sázením levandule a jiných bylinek. Jakmile se přesuneme k srpnu, máme plné ruce práce se sklizní ze stromů a zpracováváním. V průběhu každé sezóny je potřeba odstraňovat plevel, takže ani na podzim to nezanedbejte. V tomto období hlavně užijete nůžky a pilky. Každý keř a strom je potřeba zastřihnout, jednak esteticky a jednak užitkově. Všechny úkony dělejte pečlivě a s láskou, neboť tu si vaše zahrada zaslouží.