Naši přátelé koupili překrásný dům. Je velký, vysoký a celý krásně upravený. Stojí uprostřed pěkného pozemku pod lesem. Od chvíle, kdy se tam přestěhovali, nepotřebují podnikat výlety na rozhlednu, mají totiž fantastický výhled přímo z domu.
Tady v Českém středohoří jsou téměř všechny pozemky situované do svahu nebo ze svahu a ten jejich dům se tyčí k nebi až na samotném konci vesnice, tedy na horním konci. Dál už je jen kus lesa a strmá hora. Je to takové sokolí hnízdo. Musíte mít tu správnou povahu, abyste si dům zamilovali, aby vám nevadila polosamota a poněkud komplikovaný přístup typu „do kopce-do kopce-do kopce-ještě výš – no a teď vystoupejte k nám nahoru“.
Ten dům, to je bývalá hraběcí hájovna a naši přátelé ho koupili po kompletní rekonstrukci. Proto mě trochu překvapilo, když jsem se dozvěděla, že chystají další velké úpravy. Proč? Ta nákladná rekonstrukce, kterou provedl bývalý majitel, se už za dva roky prokázala jako špatná volba. Byla to taková nepromyšlená, pololaická modernizace, byť navržená stavebním inženýrem. A z dalšího hovoru vyplynulo, že podobná nevydařená vylepšení domů jsou k vidění leckde.
O co většinou jde? Bývá to podobné: Starý dům je promyšleně navržen a je postaven z určité kombinace materiálů, za použití konkrétních, záměrně zvolených metod a postupů. Když ovšem dnešní projektant při návrhu rekonstrukce tyto věci ignoruje, nebo když nepochopí vzájemné souvislosti a důvody, dopadá to potom špatně.
A tak nejde o to, zda rekonstruovat a modernizovat, ale spíš o to, jak takovou rekonstrukci udělat, aby to byl opravdový krok ke zlepšení. Například: Vlhký sklep s černou plísní na zdech. No ovšem, kdysi tu byla udusaná hlína, která fungovala jako naprosto dokonalá, spolehlivá, dlouhodobá a bezplatná klimatizace. Pak někdo podlahu vylil betonem, aby se ze sklepa do domu nenanosila špína. A beton nevětral, a plíseň byla tu.
Co s tím? Beton odstranit, hlínu urovnat a aby bylo čisto, položit do písku nejlépe cihelnou dlažbu (buď přímo cihly, nebo půdovky „topinky“ nebo některou podobnou moderní dlažbu s obdobnými ventilačními schopnostmi). Když vám tu dlažbu pečlivě a hodně těsně položí opravdu šikovný řemeslník, budete za několik měsíců mít ve sklepě krásně sucho. Zdi zůstanou po vybílení čisté a protože i teplota bude víceméně konstantní, můžete si tu klidně zřídit třeba vinný sklep.
Podobné je to se zateplením fasády, s použitím konkrétního typu omítky, s vnitřními omítkami, s výměnou oken, s volbou druhu vytápění a tak dále. Při rekonstrukci starého domu se vyplatí ctít moudrost původních stavitelů a „spolupracovat“ s ní.
Když se vám podaří najít toho pravého odborníka, tedy šikovného projektanta-specialistu, můžete docílit téměř zázraku: Rekonstrukce vás bude stát méně peněz než ta „klasická“, a zrekonstruovaná stavba bude po všech stránkách perfektně fungovat. Budete užívat všech vymožeností a pohodlí moderní doby, ale přitom budete mít dům, který je stylový a který „má duši“.
Autor: Eva Musilová