Chystáte se koupit byt či dům? Takovou věc člověk jistě neprovádí příliš často. Je lepší svěřit nákup nemovitosti do rukou odborníka – například realitního makléře či právníka. Nákup nemovitosti je totiž velmi složitá věc, kterou mohou zhatit zdánlivé maličkosti. V následujícím článku je uvedeno několik rad, co dělat, aby koupě nemovitosti proběhla bez problémů.
1. Kdo je skutečným majitelem nemovitosti
Dům nebo byt, který jste si vybrali, může prodat pouze jeho majitel. A majitelem nemovitosti je ten, jehož jméno je uvedeno na výpisu z katastru nemovitostí, tzv. listu vlastnictví. Výpis z katastru vám vydají buď na každém katastrálním pracovišti, případně na místech označených jako Czechpoint.
2. Co dělat, když je majitelů více
Někdy se stane, že jednu nemovitost vlastní více majitelů. Zde si ohlídejte, zdali bylo uplatněno tzv. předkupní právo. Spolumajitelé mají totiž ze zákona nárok na přednostní odkup. Pamatujte, že spoluvlastník nemovitosti může prodat jen svůj díl.
3. Pozor na dluhy majitele
Ověřte si, že na nemovitosti neváznou žádné dluhy. Pro získání této informace se opět obraťte na katastr. Zástavní právo se totiž váže k dané nemovitosti, nikoli k majiteli.
4. Co vás může omezovat
Problémem může být i tzv. věcné břemeno, které vás určitým způsobem omezuje. Například umožňuje sousedům chodit přes váš pozemek.
5. Pozor na skryté vady
K prohlídce nemovitosti si raději pozvěte znalce, který její stav odborně zhodnotí. Předejdete tak situaci, kdy levně koupíte nemovitost, ale odstranění vad vás bude stát další značné finanční prostředky.
Pokud si na vše výše zmíněné dáte pozor, tak pak už stačí se pouze přestěhovat.
J. H.