Pokud přemýšlíte, jaký venkovní nábytek zvolit pro svou zahradu, máme pro vás pár tipů na několik zajímavých materiálů – co třeba krokodýlí hnízdo, vodní hyacint nebo kokosové listy?

Teak, hliník, borovice, bambus, akát, ratan či banánové listy – těmito materiály výčet zahradního posezení zdaleka nekončí. Takže – na jakých dalších sestavách ještě můžete venku posedět?

Kov

Kombinace kovu a skelné vaty – právě z těchto materiálů vznikla vskutku originální sestava, která přímo vybízí k neobvyklému posezení. Pokud máte strach, že byste na něm v horkých letních dnech příliš neposeděli, jste na omylu – díky speciální technologii je tato sestava odolná proti přílišnému zahřátí. Navíc skvěle vypadá – kov totiž působí, jako by se v něm odrážely desítky barev. Jedinečná sestava, která svým designem nahradí i nějaké to sousoší, má samozřejmě i odpovídající cenu – dvě křesílka a pevný stůl vyjdou na přibližně 140 000 Kč.

Krokodýlí hnízdo

Krokodýlí hnízdo neboli černý ratan – i to je velmi pevný materiál, z něhož si lze pořídit venkovní nábytek. Tento nepoddajný druh ratanu, jehož zpracování je o něco složitější, roste v bažinách a močálech a vyznačuje se tmavě šedou až načernalou barvou. Pokud jej doplníte bohatým polstrováním, odmění vás tato neotřelá varianta ratanu příjemným posezením.

Vodní hyacint

Takzvaný vodní hyacint roste pro změnu v rybnících a jezerech. Po vysušení, kdy se dále zpracovává, získá na rozdíl od krokodýlího hnízda medovou až světle hnědou barvu. Kromě přírodní varianty jej můžete najít také v přibarvené, téměř černé verzi. Stonky vodního hyacintu se vplétají do koster křesel a židlí. Jeho výhodou (například oproti banánovým listům) je, že je na dotek, a tedy i na posezení, hebký až sametově jemný.

Mořská tráva

Další, neméně zajímavý materiál – mořská tráva. Jak už název napovídá, roste pod hladinou moře, a protože je pevná a za vlhka pružná, dají se z ní dobře vyplétat dřevěné či kovové rámy. Aby mořská tráva získala pevnost ratanu, musí se její lodyhy po zpracování lakovat. Také z toho důvodu bude tento materiál vždy drsnější než ratan, a to jak vzhledem, tak na dotek. I přesto se jedná o zajímavou, perspektivní, surovinu, kterou možná výrobci nábytku časem ještě více využijí. Posedět můžete jak na židlích, tak na sofa z tohoto materiálu.

Kokosové listy

Posezení na kokosu – tedy na sušených vláknech či listech z kokosové palmy nemusí být také ničím výjimečným. I z tohoto materiálu se totiž vyrábí nejrůznější kousky – od tašek a koberců až po nábytek. Posedět na pohovce či křesílku z kokosu může být v létě velmi příjemné – tento materiál totiž dokáže v parných dnech příjemně ochladit. A když jej doplníte kokosovým kobercem, budete se určitě cítit dobře. Toto sofa je kombinací kokosu, banánovníku a ocelového rámu a patří k designovým, tedy ne zrovna nejlevnějším modelům…

Proutí

I když poutí u nás nepatří k nejběžnějším materiálům, na výplet opěradel křesel, sofa nebo sedáků židlí se ve světě používá poměrně často. Z proutí, které je v přírodním odstínu světle žluté, se vyrábí také komody či krytky lampiček – na nábytek se však používají silnější pruty, a to kvůli dobré nosné funkci. Proutí je jako ostatní materiály také velmi dobře odolné vůči vodě a slunečnímu záření. Tato jídelní sestava vyjde přibližně na 25 000 Kč.

Umělý, ale odolný

Ze speciálního materiálu z umělých vláken jsou vyrobena tato originální venkovní křesílka. Čínský symbol trvalé existence a rovnováhy Jing-Jang vytvoříte, pokud dáte dvě protikladná křesílka k sobě. K ženské části jing musí samozřejmě patřit i mužský díl, jang, a právě pro páry jsou tato venkovní, voděodolná křesílka určena. Společně se svým partnerem si tak v příjemném pololeže můžete popovídat a relaxovat na čerstvém vzduchu.