Voda. Používáme ji den co den. Každým otočením kohoutku, každým spláchnutím toalety z naší kapsy odskáče pár haléřů, nebo dokonce korun. Víte, jak hezkých pár šestáků ušetřit?
Není to tak dávno, co jsme se od plic smáli našim imperialistickým sousedům, že si musí vodu kupovat v lahvích. Jenže ouha! Dnes je balená voda naprosto běžný jev a vodovodním kohoutkem z domácnosti odtékají tisícové částky. Voda zkrátka není zadarmo! Třeba v Praze jsme za metr krychlový zaplatili ještě před pár lety 44,36 Kč, dnes už je to 66,35 Kč. Nic naplat, se zlevněním vody počítat nemůžeme. Nezbývá, než změnit zažité návyky a naučit se šetřit. Tady je pár tipů, jak na to:
Technické rady
1. Spoustu vody spotřebují domácí spotřebiče, tedy myčky a pračky. Správnou cestou je tedy pořízení moderního modelu, který umí šetřit vodou a přizpůsobit její spotřebu naloženému prádlu či nádobí. Ale pozor! Nový spotřebič nemusí být vždy úsporný. Je víc než nutné sledovat energetický štítek a hledat na něm co nejvíce symbolů A. Důležité jsou i funkce! V ideálním případě bude mít v nabídce hned několik pracích programů, jejichž promyšlené užívání v konečném důsledku opět ušetří hezkých pár litrů vody.
2. Veškeré kapající kohoutky co nejrychleji opravte. I těch pár kapek dokáže spotřebou vody v konečném součtu pěkně zamávat.
3. Když už si budete hrát na instalatéra, zvažte výměnu klasických kohoutku za pákové, které s vodou lépe hospodaří.
4. Pořiďte si na kohoutek spořič, který při stejném průtoku vody zintenzívní její proud. Tímto způsobem lze ušetřit až 30 % vody.
5. Pro splachování WC nám obvykle stačí podstatně méně vody, než kolik pak ve skutečnosti proteče. Cestou je výměna klasického splachovače za jeho moderní variantu, která nabízí dvě možnosti splachování (krátké a dlouhé spláchnutí). Pokud výměnu neplánujete, zkontrolujte alespoň, zda splachovadlo neprotéká.
6. Pozor! V bytových domech a zvlášť v panelácích se rozpočítává voda poměrově na osobu, ne podle skutečné spotřeby. Pokud to u vás takhle funguje, můžete šetřit jako diví a stejně budete platit za nehospodárnost sousedů. Jedinou cestou, jak z téhle bryndy ven, je pořízení vlastního vodoměru.
Praktické rady
1. Při čištění zubů, holení nebo mydlení nezapomínejte vodu zastavovat. Těch pár minut, než si vycídíte chrup, přece vůbec téct nemusí!
2. Těžko si odříct každý den vanu plnou horké vody. Pokud ale chce ušetřit, zkuste více využívat sprchu. Pro vaší představu: Za deset minut sprchování spotřebujete dvě třetiny toho, co byste potřebovali k napuštění vany.
3. Na zalévání zahrady nepoužívejte vodu z vodovodního řádu, ale dešťovou vodu zachycenou do připravených nádob.
4. Odjíždíte-li na delší dobu z domova, vždy vodu vypínejte. I drobné kapání může stát hezkých pár kaček.
5. Prádlo nemusíme vždy předepírat, obvykle ho stačí namočit do studené vody.
6. Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, ale raději v napouštěném dřezu. Omýt pak stačí krátce – vlažnou vodou.