Už je to tu zase. Pro alergiky velmi nepříjemné období. Pálení a slzení očí, kýchání, kašel a hlavně rýma. Zná to jistě každý. Spotřeba kapesníků je velká. Možná stejně jako já, tak i jiní ekologicky smýšlející alergici stojí před dilema. Je ekologičtější používat papírový kapesník, nebo látkový kapesník. Jak to tedy je?

Jde především o vodu.

Jak poměřit zátěž pro životní prostředí mezi papírovým a látkovým kapesníkem? Hlavním poměřovadlem je zde voda. Na výrobu papíru je jí spotřebováno obrovské množství. Budete se divit, ale na jeden papírový kapesník to vychází na 2 litry. Látkový kapesník je však mnohem náročnější. Na jeho výrobu je potřeba 165 litrů.

Také se musí prát a žehlit. To je další energie navíc. Zatím vede kapesník papírový. Jenže! Papírový kapesník můžete využít pouze jednou. Pravda, možná dvakrát až třikrát. Látkový kapesník však využijete opakovaně po dobu i několika let. G Magazine odhadl, že látkový kapesník je možné využít až 520 krát. Pak vychází spotřeba vody na jeden látkový kapesník asi 0,5 litrů vody. Na vodu tedy vyhrává látka.

Spotřebovaná energie a produkovaný odpad

Výroba látkového kapesníku je náročná nejen na spotřebu vody, ale také na spotřebu dalších energií. Ovšem stejně jako v případě vody, je nutné počítat s opakovatelným využitím látkového kapesníku. Papírový kapesník má energetické nároky nižší, ale nerecykluje se. Přitom neexistuje žádný technický důvod, jde jen o pohodlnost zákazníků.

Výrobci papírových kapesníčků se totiž obávají, že by kapesníčky vyrobené z recyklovaného papíru neprodaly. Recyklovaný papír totiž není tak měkký. Osud papírových kapesníčků tedy končí na skládce a ve spalovnách. Také musíte připočítat energii potřebnou na výrobu obalu papírových kapesníčků. I tak jsou stále energeticky méně náročné, než výroba jednoho papírového kapesníku. Ovšem zase je tu to dlouhodobé hledisko, které vše obrací ve prospěch kapesníků látkových.

Tak nakonec vítězí kapesníky látkové, ale i u těch můžeme jejich dopad na životní prostředí ještě více snížit. Kupujte výrobky, které byly vyrobeny z bio materiálů. Je to šetrné nejen k životnímu prostředí, ale také k vašemu nosu. Zkuste si také vyrobit vlastník kapesní ze zbytků hadříků. Používáte-li přesto papírové kapesníky, alespoň je nevyhazujete. Mohou skvěle posloužit v kompostu.

J.H.