V zimě sice není moc možností, jak se věnovat zahradě, ale jednou z nich, pro kterou je právě zimní období ideální – je plánování budoucí setby. A máme-li větší plochu úrodné půdy, tím spíše přemýšlíme, jak s ní o další sezoně naložit. Jednou z možností je pěstování léčivých bylin.
Sbírání léčivých bylin v přírodě má své kouzlo i historii, ale jejich cílené pěstování přináší několik znatelných výhod. Zvlášť pokud bychom rádi bylinky prodávali dále. Na internetu můžeme najít mnoho výkupen bylin, kde nalezneme i rady pro začínající pěstitele.
K hlavním přednostem pěstování oproti sběru ve volné přírodě patří možnost ochrany rostlinek proti škůdcům a okolním vlivům – droga je pak stejné jakosti, na rozdíl od bylinek nasbíraných na několika různých místech.
Co se týče výsevu, je možné použít vyšlechtěné odrůdy rostlin, které jsou odolnější a přinášejí větší úrodu. Hlavní výhodou je potom možnost jednodušší sklizně. V praxi se používají mechanizované metody, přejaté ze sklizně dalších zemědělských plodin.
U některých rostlin se stále dává přednost kose či srpu, ale u dalších se používá běžná zemědělská technika. Kombajn, kterým se sklízí obilí, můžeme použít například při sklizni Ostropestřce mariánského, levandule nebo lnu. Sklízeč špenátu se dá použít při sklizni máty peprné a sklízeč brambor zase u tzv. kořenných drog jako je například čekanka.
Pokud už se pro pěstování rozhodneme, nejdůležitější bude volba dané bylinky. Ideální je si nejprve o bylinkách a jejich pěstování něco prostudovat, pro samotnou realizaci se pak můžeme držet zásad pro začínající pěstitele, uvedených na www.bylinymikes.cz.
Nejprve bychom měli zjistit, o které rostlinky je v daném roce největší zájem a jejich výkupní ceny. Z nich pak vybrat tu nejvhodnější na základě nároků na její pěstování, uvážit druh pozemku, který máme k dispozici (velikost, kvalita půdy), metodu sklizně a nároky na sušení.
Důležité je sehnat odběratele, se kterým sepíšeme smlouvu, potvrzující odkoupení naší produkce. Měli bychom v ní specifikovat, o jakou rostlinu se jedná, v jakém množství a za jakou cenu, bude odkup proveden a domluvit se též na způsobu dopravy a úhradě za ni.
Musíme zajistit osivo, sazenice, hnojiva, v případě potřeby přípravky na ochranu rostlin, místo na usušení a případně obaly, ve kterých pak bude bylinka dodána odběrateli.
Autor: Žaneta Pixová