Topení zabudované v podlaze není ve stavitelství žádnou novinkou. V posledních letech tento způsob vytápění ale lidé využívají stále častěji a přestává se považovat za luxus. Proč?
Obdobu topení zabudovaného v podlaze znali už ve starém Římě. V současnosti jeho popularita stoupá. Je to jednoduché: Peníze, které vložíme do stavby podlahového topení, nejsou sice zrovna malé, ale časem se nám investice vrátí díky nižším provozním nákladům. A teplá podlaha je navíc mnohem, mnohem příjemnější než chladné dlaždice, ze kterých nás budou zábst nohy, i kdyby byla místnost jinak přetopená.
Elektrické kabely, nebo trubky s vodou?
Podlahové topení je složené buď z trubek, vyrobených z kvalitního plastu beze spojů, ve kterých proudí horká voda, nebo z přímotopných kabelů či fólií, ve kterých vodu nahrazuje elektrická energie. V prvním případě budete k trubkovému topení potřebovat také kotel, který ohřeje vodu proudící do topení. Elektrické topení má životnost až přes padesát let, je snadnější ho zabudovat, jeho instalace je lacinější, ale provoz bude vzhledem k rostoucím cenám elektřiny stále dražší. Některá topení z tohoto důvodu fungují na noční proud a nahromaděnou energii využívají během dne. Výhodou elektrických kabelů je to, že vedou teplo rovnoměrně, zatímco teplota vody v trubkách se může v různých částech topení lišit.
Jak se staví topení skryté pod podlahou?
Položení trubkového topení je o něco náročnější než stavba elektrického. Důležitá je izolace mezi základem podlahy a trubkami, která zabraňuje nežádoucímu úniku tepla a kovová vložka, která teplo rovnoměrně rozvádí po celé ploše. Trubky i elektrické kabely se zalévají do speciálního betonu, který dobře vodí teplo. Výhodou trubek je to, že pro vytápění nepotřebujete příliš vysoké teploty, proto můžete využít například i tepelné čerpadlo nebo solární panel. Toto topení má ale i své »mouchy« – protože trubkami proudí voda, může se stát, že časem dojde k jejich zanesení. Stavba trubkového topení, které využívá horkou vodu, je náročnější než stavba elektrického vytápění a některé interiéry ji nemusí umožnit.
Co mluví PRO podlahové topení:
Laciný provoz. I když je teplota v místnosti nižší než dříve, cítíte se dobře a nemáte potřebu si více zatopit.. Teplo od nohou působí mnohem efektivněji. Provozní náklady jsou navíc až o třetinu nižší než u běžných radiátorů a plynových kotlů.
Vysoký komfort. Nejpodstatnější výhoda. K teplu, které přichází od podlahy, jsme mnohem vnímavější. Pokud vám podlaha zahřeje nohy, stačí k tomu, abyste se cítili dobře, nižší teplota než při vytápění obyčejným radiátorem. Podlahové topení oceníte zejména v koupelně, kdy už se nebudete po sprchování klepat zimou, a v ložnici. Ráno se vám bude mnohem příjemněji vstávat, když ušetříte svá chodidla šoku z ledové podlahy.
Pryč s ošklivými radiátory, ušetříte místo. I když nejrůznější topná tělesa mohou být pojata tak, aby ladila s interiérem a nepůsobila jako pěst na oko, většina lidí nevlastní topení s originálním designem, ale obyčejný radiátor. Podlahové topení nikdo nekazí vzhled promyšleně zařízené místnosti a ještě vám navíc ušetří nějaké to místo.
Co mluví PROTI podlahovému topení:
Vyšší pořizovací cena. Ta je ale vykompenzována nízkými provozními náklady. Problém je spíše v jednorázové větší částce. Cena podlahového topení se pohybuje okolo tisícikoruny za jeden čtvereční metr.
Zanášení trubek. Trubky, kterými proudí horká voda, se mohou časem zanést. U elektrického topení tato nevýhoda odpadá, nahrazují ji ale vyšší provozní náklady.
Náročná montáž. V některých stavbách, zejména starších, není nejjednodušší podlahové topení zabudovat; a někdy se to ani nevyplatí.
Pozor na umístění nábytku! Některé materiály mohou přímé teplo z podlahy špatně snášet.
Obtížné opravy. Jak topení jednou do podlahy zabudujete, nebude snadné se k němu dostat, když se něco porouchá. V takovém případě může padnout za oběť část podlahy.
Děkuji za velmi poutavý článek. Jen si dovolím polemizovat s jednou částí sekce PROTI. Když si koupíte termostat pro podlahové topení, tak má pracovní rozsah 5 – 30°C. Ve většině domácností stačí s podlahovým topením vytápět na takových 22° C. Takže se nemusíte bát, že by nábytek nějak trpěl. V létě, máte u podlahy určitě i vyšší teploty.