Z mnoha důvodů vaří lidé čím dál častěji doma a v televizi se stále častěji objevují různá show o vaření a kuchařské pořady. Kuchařské celebrity se na nás obracejí z televizních obrazovek s nápady na úžasná jídla hotová za 30 minut, zatímco my se pak snažíme doma servírovat delikatesy o 3 chodech s naprostým vypětím všech sil a v nedostatečných podmínkách.
I když se doma pokusíme sledovat každý krok dle návodu a budeme mít kvalitní vybavení, přesto se můžeme na konci setkat s nevyhovujícím chuťovým výsledkem.
Naše jídlo bude vypadat úplně stejně, ale když přijde na chuť, co nakonec odlišuje jeden chod od druhého?
Je pravda, že vkus je subjektivní a paleta chutí je velmi pestrá. Existuje však jedna věc, na které se většina kuchařů lehce shodne. Že se v naprosté většině vyplatí dát přednost bioproduktům před konvenčně pěstovaným produktům. Kuchaři dávají přednost ekologicky vypěstovaným přísadám ani ne tak z důvodu ochrany životního prostředí nebo morálních důvodů, pro tyto odborníky je hlavní otázkou kvalita a chuť.
Biopotraviny prostě chutnají lépe. Existuje ale pro to nějaký logický důvod? Uveřejněné výsledky vědeckého výzkumu odpovídají na některé otázky ohledně rozdílů v chuti mezi biopotravinami a konvečně pěstovanými plodinami.
Závěry výzkumu Soil Association z Velké Británie potvrzují, že konvenčně pěstované plodiny v průměru obsahují více vody než ekologické produkty, které mají daleko vyšší obsah sušiny (20 procent a více). Tyto údaje mohou vysvětlovat „intenzivnější“ chuť organických produktů. Závěr práce také poukazuje na fakt, že vyšší obsah vody v konvenční produkci také způsobuje ředění obsahu živin. Bioprodukty jsou tedy nejen chutnější, ale také obsahují více živin vztažených k hmotnosti.
Dalším faktorem, který přispívá k chuti ekologických produktů je určitě doba zrání. Ekologická produkce má možnost dozrát úplně před sklizní, během růstu se rozvíjejí všechny přírodní živiny v plodinách a na rozdíl od konvenčně pěstovaných plodin, se ekologická produkce nesklízí nedozrálá a neuchová se v chladničce až do doby před prodejem.
Rozhodně nejlepšími ingrediencemi ze všech jsou však plodiny vypěstované doma. Domácí produkce je velmi oblíbená a kvalita plodin prodávaných na trhu se jen zvyšuje díky tomu, že není podrobena dlouhé přepravě. Domácky vypěstované odrůdy jsou zpravidla chuťově daleko lepší než stejné možnosti nabízené v každém obchodě. Možná nemůžeme být všichni mistři kuchaři, ale většina z nás ví, s jak velkou chutí se zakousneme do doma vypěstovaného rajčete.
Hana Blahoutová
Přeloženo z http://shine.yahoo.com/green/?page=2