Stavíte dům, rekonstruujete byt, chystáte se vybudovat terasu, zahradní cestičku nebo lávku? Váháte, co bude nejvhodnějším materiálem pro vaši stavbu? Co takhle špalíkovou dlažbu?
V případě špalíkové dlažby rozhodně nejde o žádnou novinku. Možná že si při chůzi po dřevěných kostičkách budete připadat jako na zámku. Výhody a přednosti použití špalíkové dlažby jsou známy již od 16. století. Na první pohled robustní podlaha však může působit teple a příjemně, navodit nezaměnitelnou atmosféru a přinést do vašeho domova kousek přírody. Své místo si najde jak venku, tak i v interiéru.
Využití špalíkové dlažby se neustále rozšiřuje. Můžeme se s ní setkat v podloubích zámků, renesančních stavbách, koňských stájích, restauracích, kancelářích, školách či školkách, muzeích, nákupních centrech, letištích, domovech důchodců, průchodech, na terasách, ale i v provozovnách lehkého průmyslu (například v truhlárnách a tiskárnách) či dokonce ve výrobních halách s těžkým zatížením, kde jezdí paletové vozíky. Je totiž velice odolná a dobře snese větší zatížení. Dobře se svým charakterem hodí do starých staveb, ale může se stát i originální podlahou v novostavbě. Na první pohled klasická a konzervativní dlažba! Kombinace tohoto rustikálního stylu s moderním dokáže působit opravdu nevšedně. Navíc si můžete vybrat z kombinace různých dřevin.
Kostky, ze kterých se dlažba skládá, mívají většinou tvar čtyřbokých hranolů s s čtvercovou nebo obdélníkovou podstavou a s fázkou (čili zkosenou hranou) na čelní straně. Venku se mohou špalíky lepit do studeného asfaltu nebo pokládat do štěrkopískového lože. Na spáry se používá křemičitý písek. V interiéru se používají speciální lepidla (polyuretanová) a spáry se dají spojit akrylátovým tmelem. Aby nedošlo k bobtnání, vysychání nebo hnilobě dřeva, je třeba dřevěné špalíky naimpregnovat. Impregnace chrání nejen před plísněmi, ale i před houbami a dřevokazným hmyzem. Běžnému znečištění i povětrnostním vlivům snadno odolá. Pakliže si netroufnete na její položení sami, stačí si jen objednat firmu, a ta se o vše postará.
Špalíková dlažba má dlouhou životnost, navíc si budete opravdu připadat, jako byste chodili po podlaze šlechtického sídla. Dá se dobře využít na chodbě, ale i v kuchyni, ložnici, obývacím či dětském pokoji. Také výběr materiálů, ze kterých se dá vyrobit, je velmi široký: borovice, smrk, modřín, dub, jasan, javor, bříza, douglaska. Rozhodnete-li se podlahu použít venku, jako přímo ideální se jeví na stezky k altánům, pergolám a skleníkům, na zahradní cestičky, lávky, terasy, použít ji však můžete i do průjezdů a průchodů. Na venkovní dlažbu je pak lepší použít klasickou odolnější dřevinu, jako je například borovice, smrk či dub.
Špalíková dlažba je teplá, přírodní a pružná. Rozměry kostiček, ale i cena za metr čtvereční se mohou velice různit. V bytech a interiérech se uplatní spíše ty menší o rozměrech 10 až 60 mm tloušťky (cena od 700 do 2500 Kč za metr čtvereční). V průmyslu se používají větší špalíky v rozmezí 30 a 100mm tloušťky (cena od 800 do 2700 Kč za metr čtvereční). A konečně dlažba vhodná do exteriérů je největší, tloušťka kostek se pohybuje mezi 60 a 160 mm (cena od 980 do 3270 Kč za metr čtvereční).
rdc