Přemýšlíte o pořízení solárních systémů pro ohřev vody, ale jste v nejistotě, jak tento systém funguje v zimě? Na tyto vaše otázky se vám pokusíme odpověď v dnešním článku.
Přidejte nemrznoucí směs
Obecně v zimě fungují všechny solární systémy pro ohřev vody. Ovšem do tradičních solárních systémů je potřeba na zimu přidat nemrznoucí směs. Jinak totiž hrozí, že voda v systému zamrzne. Nejen, že vám pak nepoteče teplá voda, ale při přeměně skupenství z kapalného na tuhé dochází ke značné změně objemu. Mohlo by tak dojít k poškození některých částí solárního systému. Nemrznoucí směs je ovšem navíc potřeba čas od času vyměnit. Tyto směsi jsou také většinou na bázi propylenglykolu a tak má tato horší fyzikálně-tepelné parametry. Zhorší se tak efektivita solárního systému.
Chytré solární systémy bez směsi
Řešením mohou být tzv. drain-back systémy. Jedná se o tzv. chytré solární systémy. Voda se totiž do systému napouští až v okamžiku, kdy je po teplé vodě poptávka. Jinak je systém prázdný. Tím se zabrání případným škodám v důsledku zamrznutí vody uvnitř systému a navíc nedochází k poklesu efektivity solárního systému v důsledku přidání nemrznoucí směsi.
Nevýhodou těchto systémů však je, že jsou o poznání dražší, než klasické systémy i jejich instalace je o něco náročnější. Mnohem uživatelsky přívětivější je však údržba těchto systémů. Už si nemusíte dělat starosti, co s nemrznoucí kapalinou. Své výhody má tento systém i v létě. Klasické solární systémy se totiž v létě potýkají s přebytky tepla. To u systémů drain-back nehrozí. Systém je totiž prázdný. Tento systém je navíc beztlaký, takže není nutná ani expanzní nádoba.
J. H.