Koho by neotravovaly svědící komáří štípance, když se ráno vzbudí nebo neodbytné mouchy pochutnávající si na každém drobku? A co teprve obavy před zbraněmi vos, sršňů i včel?
Válka s nezvanými okřídlenými návštěvníky našich domovů je každoročním problémem. Možností je naštěstí celá řada – od preventivních opatření až po boj z očí do očí, od akutních řešení až po dlouhodobé. Pojďme si je tedy postupně představit.
Ať vám moucha sedne na lep
Mucholapky jsou zákeřnějším způsobem boje. Za pár desítek korun se vám do ruky dostane zbraň, která zneužívá instinkty poletujícího hmyzu. Také venkovní lapačky a nejrůznější pasti využívají návnad. Chycený hmyz pak můžete vyhodit i s použitou návnadou třeba na kompost. Některé přístroje využívají světla jako lákadla a jsou vybaveny lepivým archem, na který se hmyz zachytí. Vtipnou, i když ne zcela spolehlivou variantou jsou masožravé rostliny.
Podobně pracují také elektrické lapače hmyzu. Přístroj je vybaven zářivkou, která hmyz láká, a při dotyku s mřížkou pod napětím jej zabije. Toto napětí je pro člověka neškodné, ale hmyz bezpečně zlikviduje. Poněkud drastický způsob vás přijde na několik set korun.
Prevence: Aby se do bytu hmyz vůbec nedostal
Máte ale také druhou možnost – investovat do preventivních opatření a tím minimalizovat boj zblízka. Většinou se jedná o nákladnější metody, na druhou stranu ale velice účinné. Jejich výhod oceníte například v momentě, kdy budete usínat v teplých letních nocích při okně dokořán otevřeném.
Takovou možností je postříkání záclon repelentem. Nejenže to není stoprocentní řešení, navíc většině se asi nebude chtít celou noc nasávat mnohdy nepříjemný pach repelentů. Na podobném principu ale fungují speciální samolepky, které přilepíte na horní část okenní tabule. Samolepka je napuštěna feromony, které hmyz přilákají, ale které lidský čich není schopen zaregistrovat. V momentě, kdy hmyz na samolepku dosedne, přijde do kontaktu s látkou, která jej zahubí. Moucha tak nezůstane na samolepce, ale spadne na zem.
Sítě proti hmyzu
Sítě mají mnoho výhod oproti ostatním možnostem. Jsou velice účinné, jejich používání je jednoduché, nevyužíváte žádných chemických přípravků a hlavně je to dlouhodobé řešení. Nevýhodou naopak je nákladnost investice a mnohdy i změna vzhledu celého okna nebo dveří. Výrobci však dbají na vysokou průhlednost sítě tak, aby jste její přítomnost vnímali spíše úbytkem poletujícího hmyzu než špatným výhledem z okna.
Sítě se většinou skládají ze samotné sítě a rámu. Ten se většinou vyrábí v bílém nebo hnědém provedení (včetně imitace dřeva), většina firem ale uspokojí i individuální požadavky na barvu. Materiálem bývá hliník nebo jeho kombinace s plastem.
Samotná síť je pak vyrobena ze skelného vlákna, které může být potaženo plastem. Díky skelnému vláknu má síťovina velmi nízkou tepelnou roztažnost, plastový povrch zajišťuje snadnou údržbu.
Připevnění sítě
Sítě lze připevnit k rámu okna několika způsoby:
- pomocí plastových otočných úchytů – síť se vsune do okna a zajistí háčky na rámu sítě, tedy bez vrtání do rámu okna. Tento typ je určen zvláště pro plastová okna a eurookna, ale ne u všech okenních profilů jej lze využít.
- pomocí kovových kolíčků nebo otočných obrtlíků zvenku i zevnitř – je nutné vrtat do rámu
- pomocí roztažného pérka (vsunutím do otvoru mezi špalety) nebo pružinového kolíku s možností vnitřní i vnější montáže
- u dveří pomocí pantů přišroubovaných k rámu (mohou být i samozavírací)
Tak vznikne v podstatě další křídlo, které lze podle potřeby otevírat a zavírat. U dveří balkónových však tato varianta bývá nepříliš vítaná kvůli malému prostoru k manipulaci. Řešením pak mohou být sítě posuvné.
Mezistupněm jsou napevno přidělané sítě rolovacího typu. Vidět je pouze rolovací schránka a malé vodící lišty, které ale nijak vzhled okna nenarušují. Velkou výhodou oproti jiným napevno přichyceným sítím je snadná přístupnost k venkovnímu parapetu a tedy třeba k truhlíkům s květinami. Do oken i dveří se dodávají rolovací sítě ve dvou variantách – vertikální a horizontální.
Tuto možnost lze kombinovat s klasickými předokenními roletami – tzv. integrované sítě jsou uloženy přímo ve společné schránce s roletami (ta musí být o něco větší než klasická roletová schránka), ale na jejich pohybu zůstávají pochopitelně nezávislé. Vodící lišta má dvě komory: jednu pro roletu a druhou právě pro síť.
Síť na suchý zip
Některé sítě je možné uchytit pomocí suchého zipu – na rám okna nalepíte pásku se suchým zipem, na samotné síti pak bude její druhá část. Odstranění samotné sítě nebo i pásky je pak hračkou. A rám okna zůstane nedotčen.
Moderní způsoby boje
Technicky vyspělejší variantou se může zdát využití ultrazvuku, který je pro lidské ucho neslyšitelný, ale komárům vadí. Malý přístroj pouze zasunete do zásuvky. Spotřeba energie je zanedbatelná. Do zásuvky ale můžete vsunout také elektrické odpařovače, které uvolňují insekticidy. V uzavřené místnosti tak komáry hubí, při otevřeném okně odpuzují. K dostání jsou za přibližně 120 korun.