Milovníci svíček nedají s přicházejícím podzimem dopustit na teplé světlo vycházející z mihotavých plamínků svíček. Navíc na trhu jich nalezneme nepřeberné množství, od různých tvarů, barev a především vůni. Takže z našeho bytu se rázem stává romantická klícka. Svíčky s sebou však nesou i rizika, která mohou způsobit, že se rázem ocitneme skutečně jako v kleci.
Největší hrozbou je samozřejmě riziko požáru, o kterém se sice často mluví, ale stejně často se na něj i zapomíná. Vždyť, kdo by mohl tvrdit, že se mu ještě nikdy nepodařilo u rozsvícené svíčky usnout nebo ji opomenout zhasnout při odchodu do jiné místnosti.
Neměli bychom se však nechat ukonejšit bytelně vypadajícím stojánkem či podložkou. Zvlášť ty skleněné nemusí být dvakrát spolehlivé a může se stát, že vlivem žáru prasknou a další výjezd pro hasiče může být na světě.
Další riziko představuje světlo svíček pro děti nebo domácí mazlíčky. Nemusí jít při tom jen o to, že by toužily dotýkat se plamínku, ale taková svíčka může být sražena i mimoděk v rámci hry, a může buď způsobit někomu popáleniny, nebo od ní může chytit zařízení bytu.
Na co bychom měli též pamatovat je, že ne každé svíčky prospívají našemu zdraví. Například o nutnosti větrání v případě zapálení parafínových svíček se mnoho nemluví, a přitom při jejich hoření vznikají rakovinotvorné látky, způsobené nedokonalým spalováním parafínu. S vůní svíčky potom vdechujeme i benzen, toluen a další látky.
Vhodnější pro užití v místnostech jsou proto zaručeně přírodní svíčky z včelího vosku nebo jiných alternativních zdrojů. Sáhnout můžeme i po ekosvíčkách, které jsou v poslední době novým módním hitem. Vyrábějí se většinou ze sójového, kokosového nebo palmového oleje, a na rozdíl od včelího vosku nás překvapí i rozmanitější paletou vůní.
Žaneta Pixová