Ve třetím díle seriálu o tradičních stavebních materiálech se blíže podíváme na nepálenou hlínu, tedy materiál, z něhož má své obydlí postavena více jak miliarda lidí na celém světě. Především v zahraničí+ už dnes není na hliněné domy pohlíženo pouze jako na chudinské bydlení a jsou naopak oceňovány výhodné vlastnosti nepálené hlíny.
Nepálená hlína byla v minulosti nejrozšířenější stavební materiál na světě, v minulém století ale byla podobně jako dřevo vytlačena moderními materiály. Důvody renesance tohoto materiálu jsou na rozdíl od dřeva spíše ekonomické, i když nepálená hlína (na bázi nově vyvinutých technologií) v USA nebo Japonsku je považována za exkluzivní materiál. Znovuobjevení tohoto materiálu má na svědomí především energetická krize 70. Let, kdy bylo třeba řešit např. katastrofální množství bezdomovců ve třetím světě.
Výhody nepálené hlíny
- celosvětový výskyt
- cenová výhodnost
- trvanlivost
- snadná zpracovatelnost
- snadné provedení rekonstrukce, popřípadě sanace
- nízké energetické náklady na zpracování a dopravu
- zdravé prostorové klima
- difúzní materiál
- regulace vlhkosti vzduchu
- vázání škodlivých a zapáchajících látek
- akumulace tepla a tepelná izolace
- dobré zvukoizolační vlastnosti
- ekologická šetrnost
Uplatnění hlíny
Hlína je málo odolná vůči povětrnostním vlivům. Této negativní vlastnosti se ale dá předejít aplikací vhodných ochranných opatření. Především kombinace se dřevem nabízí téměř neomezené možnosti. Hlavně v zahraničí se díky výhodám nepálené hlíny začíná zvyšovat poptávka po hliněných produktech. Z hliněného prášku dodávaného v sáčcích se dá jednoduše připravit omítka, malta, potěr nebo nátěrová hmota. Na trhu jsou také hliněné cihly, které se výborně uplatní i v chladnějším klimatu. Perspektivně se jeví také pevné hliněné desky na budování podlah a stěn.
R. K.