Ušetřit z rodinného rozpočtu nějakou tu korunu navíc chce každý. Mnohdy máme ale pocit, že výdaje již snížit nelze. Ano, existují fixní náklady, se kterými nepohneme.
Na druhou stranu jsou tu i ty variabilní, které se odvíjí od naší spotřeby.
Ušetřit tak můžeme třeba za vytápění.
Výdaj na vytápění domácnosti především v zimních měsících jen stěží snížíte na nulu, přesto lze na vytápění výrazně ušetřit.
Netopte, když nejste celý den doma
Jedním z častých mýtů o vytápění je, že je vhodnější topit stále než pouštět kotel naplno po příchodu z práce. Pokud i vy máte pocit, že tímto šetříte energie, pak jste na omylu. Naopak u kotlů na plyn a elektřinu totiž plýtváte. Spínáním kotle spotřebu zvyšujete.
Efektivnější variantou je při odchodu z domu teplotu stáhnout o zhruba 5 °C a hodinu před příchodem si nastavit termostat, aby opět začal místnost vytápět na vámi požadovanou teplotu.
Přetopené místnosti jsou nezdravé
Máte levný plyn, a tak se nebojíte vysokých výdajů za vytápění? Díky tomu si v chladnějších měsících dopřáváte i krásných 23 °C? Pak pamatujte, že v bytě nemá být v zimě teplo jako v létě, a to hned ze dvou důvodů.
- Plýtváte energiemi. Každý jeden stupeň Celsia si vyžádá zhruba 6 % energie navíc.
- Přetopená domácnost v chladném období je pro lidský organismus nezdravá.
Chcete-li přeci jen mít doma teploučko, pak si přitopte tam, kde trávíte nejvíce času. Teplota 21 °C je vhodná například v obývacím pokoji. V kuchyni vám postačí méně, protože místnost vyhřejete vařením. Stejně tak přibližně 18 °C přijde vhod i v ložnici, která by na spaní rozhodně neměla být přetopená.
Zvažte rozmístění nábytku
Máte pocit, že topíte na plné obrátky, avšak stále je vám zima? Problém nemusí být jen ve vaší zimomřivosti. Možná vám teplo někde uniká, nebo naopak „stojí“. Radiátory pod stolem, za sedačkou či závěsy nejsou chytrým řešením a ekonomickým už určitě ne.
Kvůli špatně umístěnému nábytku radiátory často nemohou hřát tolik, kolik by měly. Jejich účinnost se snižuje zhruba o 10 %. Proto pamatujte, aby radiátory ve všech místnostech byly odkryté nejen ze stran, ale i z vrchu.
Větrejte krátce a intenzivně
Velkým nešvarem mnoha domácností je topit a větrat. Ano, i v zimě je zapotřebí dostat do místností čerstvý vzduch. Avšak topit naplno s otevřenou ventilačkou je nesmyslem, a to hned ze dvou důvodů.
- Topíte, jak se lidově říká „pánu bohu do oken“, tudíž teplem plýtváte.
- Vzduch v místnosti jen za pomoci ventilačky pořádně nevyměníte. V chladnějším období je zapotřebí větrat krátce a intenzivně. Raději tak otevřete okno dokořán na 5 minut, a to i několikrát za den.
Ceny plynu nejsou nejlevnější, a tak neplýtvejte energiemi zbytečně. Navíc zdá-li se vám cena plynu příliš vysoká, pak změňte dodavatele. I díky novému poskytovateli můžete výrazně ušetřit.
Pokud vás zajímá aktuální cena plynu, tak můžete využít < odkaz byl odstraněn> kde najdete i spoustu dalších informací