Na potřebě vitamínů pro náš organismus se shodnou všichni odborníci, větší diskuze se však vedou o zdrojích a denních dávkách, které naše tělo potřebuje.
V lékárnách si můžeme zakoupit množství různých vitamínových doplňků, jejich užívání však bývá často nutné konzultovat s lékařem kvůli nebezpečí příjmu vysokých dávek, které mohou být toxické.
Navíc se vedou spory o tom, zda jsou právě tyto doplňky tím nejvhodnějším zdrojem. Nejlepší zabezpečit si denní příjem vitamínů přímo ze stravy. Mnohdy ani nemusíme měnit jídelníček, stačí ho jen vhodně poskládat, popřípadě do něj zařadit nějakou zaručenou vitamínovou bombu.
Vitamin C podporuje imunitu, napomáhá hojení a působí proti stárnutí, nejlepšími zásobníky jsou papája, černý rybíz, zelená paprika, jahody, kiwi, pomeranče, zelí, květák nebo brokolice. Vitamin B1 (Thiamin), pečuje o nervy a zlepšuje paměť, ideálním zdrojem je například hrášek, pomeranče, vařené brambory, vaječný žloutek či chléb.
Vitamin B2 (riboflavin) vyživuje nehty i vlasy a dodává energii, najdeme ho ve vejcích, jogurtu, plnotučném mléku či výtažku z droždí. Vitamin B3 (Niacin) odbourává cholesterol a podporuje boj s alergiemi, obsažen je například v obilných klíčkách, celozrnném chlebu či vejcích.
Vitamin B5 (Kyselina pantotenová) má hojivé účinky a je účinný i proti zácpě, nalézt jej můžeme v burských, pekanových a vlašských ořechách, jablkách, avokádu, sezamových semenech nebo sušených fíkách.
Vitamin B6 (Pyridoxin) zlepšuje náladu a odbourává únavu, načerpat se dá z brambor, obilných klíčků a pšeničných otrub, banánů, kapusty, zelí či manga. Vitamin B12 si poradí s chudokrevností (anémií) a stará se též o zdravý nervový systém, k nejlepším zdrojům patří vejce a výtažek z droždí.
Výše uvedené vitamíny jsou rozpustné ve vodě, tělo si je proto neumí ukládat do zásoby a je nutný jejich pravidelný denní příjem.
Autor: Žaneta Pixová