Neustále se vám rosí okna i zrcadla? Tvoří se na povrchu nevzhledné mapy a plísně? Pak máte problém s vlhkostí, která může vést ke vzniku zápachu, velkým tepelným ztrátám i ohrožení našeho zdraví. K jejímu odstranění je potřeba najít hlavní příčinu.
V tomto článku se dozvíte nejen o nejběžnějších příčinách, ale i jak v těchto případech postupovat.
Vlhkost ohrožuje naše zdraví
Nadměrná vlhkost v interiéru s sebou nese zvýšená zdravotní rizika pro nás a náš organismus. Co to znamená? Ve vlhkém prostředí se velmi dobře daří plísním i roztočům. Kvůli tomu pak může mít člověk problémy s dýcháním, může se u něj projevit alergie, kožní problémy a mnoho dalšího. Nejohroženějšími skupinami, které žijí v takovémto prostředí, jsou zejména malé děti a starší lidé, jejichž organismus se nedokáže účinně bránit.
Co stojí za vznikem vlhkosti?
Vlhkost je všude kolem nás. Když se však objeví v interiéru, je to signál, že není něco v pořádku. A abychom se tohoto problému nadobro zbavili, musíme nejdříve zjistit, co je hlavní příčinou. Těch ale může být hned několik – od méně závažných až po velmi komplikované. Tak či tak je ale potřeba zjistit, co za tím stojí, dále to řešit a vyřešit, aby se problém již neopakoval.
Nejčastější příčinou u vzniku vlhkosti je špatná údržba bytu či domu (např. za vznikem plísní stojí nedostatečné větrání a vytápění místností), koroze původní hydroizolace či kondenzace vodních par.
Stavební závady
Problém může být ale i stavebního rázu. U rodinných domů bývá nejčastějším problémem zatékání vody do domu skrze střechu.
Různé poruchy, které mohou stát za vznikem vlhkosti:
- různé havárie – např. prasklé vodovodní potrubí, kanalizace, vyplavení sousedy,
- prosakování skrze trhliny nebo póry ve zdech,
- vzlínavost a narušení základů,
- srážení vodních par,
- poruchy instalace,
- atd.
Nevhodné používání bytu
Dalším zdrojem vlhkosti je sám člověk a jeho činnosti v bytě, které jsou spojené s vytvářením páry v interiéru v kombinaci s nedostatečným větráním a vytápěním. Vzniklá pára, která zůstane v bytě a neodvětráme ji, začne kondenzovat a vsakovat se do zdí. To vede ke vzniku plísní, které se nejčastěji objevují v rozích, koutech nebo za nábytkem, kde tolik neproudí vzduch.
Dejte si pozor na následující činnosti:
- hodně květin a jejich zalévání,
- sušení prádla v bytě,
- sprchování,
- vaření,
- akvária,
- atd.
Při těchto činnostech se snažte pravidelně větrat nebo je nahradit (např. sušit prádlo venku, ve společné sušárně nebo v sušičce).
Vysoušení zdiva
Je-li v interiéru vlhkost dlouhodobě, je potřeba přistoupit k razantnějšímu řešení vysoušení zdiva. Pomoci může celková hydroizolace. Jedná se o stavební zásah, díky kterému se vytvoří na zdech nepropustná bariéra. Na výběr je několik možností hydroizolace jako podřezání zdiva, podsekání nebo izolace pomocí nerezových plechů.
Naše tipy, jak vlhkosti předejít:
Pravidelně větrejte.
Je to lepší než topení. V zimě stačí větrat krátce, ale intenzivně. V létě zase můžeme větrat po celý den. Abychom vlhkost vyhnali ven, je skvělé udělat průvan.
Prohlížejte místa, která mají sklon k tvorbě plísní.
Každý dům i byt má svá riziková místa, proto je hlídejte! Kdyby u vás došlo ke vzniku vlhkosti a vzniku plísní, vždy se objeví nejprve v těchto místech. Mezi nejčastější místa jsou rohy místností, stěny za nábytkem či u podlahy, místa kolem oken, dveří na balkon či terasu atd. U rodinných domů je nutné pravidelně kontrolovat i střechu, zda nedochází k zatékání.
Pořiďte si pomocníky.
S vlhkostí v interiéru pomohou různí pomocníci. Pomoci mohou nejen chemické přípravky, ale i vysoušeče vzduchu či vysoušeče vlhkosti. Ty nasávají vzduch, který se prožene skrze chladič. Vzduch se poté ochladí až na úroveň teploty rosného bodu. Vysušený vzduch se pak opět vrací do interiéru.