Chodíte kolem svého domu a všímáte si nevzhledných zelených skvrn porostu plísně nebo dokonce máte plíseň uvnitř domu? Loupe se vám malba ze zdi? To je jen příklad negativních projevů zvýšené vlhkosti ve vašem domě. Jistě víte, že tento problém je nutné okamžitě řešit, ale celou záležitost odkládáte z důvodu obavy z vysokých nákladů?

Řešení zvýšené vlhkosti v domě jistě není lehkou a levnou záležitostí, ale rozhodně se nemusí jednat o až tak finančně náročnou situaci, jak má většina z nás zafixováno. Stavební postupy a technologie se totiž velmi rychle zdokonalují a rovněž zlevňují.

S vlhkým zdivem se nejčastěji potkáte u dříve postavených domů, ale bohužel může se vyskytnout i u špatně postavených novostaveb. Určitě není dobré nad tímto závažným problémem mávnout rukou. Vlhké zdivo totiž výrazně zkracuje délku životnosti stavby a samozřejmě jeho nejviditelnějším příznakem jsou plísně. Ty ohrožují zdraví však obyvatelů domu.

Před tím, než se pustíte do nápravy a začněte provádět sanační opatření, je potřeba zjistit pravou příčinu vlhnutí zdiva. Sanační opatření se totiž budou lišit podle toho, jestli se jedná o vlhkost z podloží, případně například dochází k úniku vody z porušeného vodovodního potrubí. Častou komplikací také bývá špatně svedená dešťová voda. Tomu je potřeba přizpůsobit nápravná opatření. Jinak totiž budou neúčinná.

Pokud se jedná o poruchu potrubí, řešení je jednoduché. Ovšem, pokud vlhkost způsobuje vlínající voda z podloží, je řešení náročnější. Musí se provést celková hydroizolace je nejčastějším způsobem celkové hydroizolace je podřezání či podsekání zdiva. Je to velmi náročné a pracné. Ovšem pokud se to dobře provede, je toto opatření nejúčinnější.

Mezi moderní způsoby patří chemická injektáž, která spočívá v navrtání otvorů do zdiva, které se posléze naplní chemikálií, která pronikne do pórů diva, vytvoří nasycenou vrstvu a zabrání dalšímu pronikání vody.

 

J. H.