I když to venku tak nevypadá, tak opravdu je zrovna leden. Jeden z nejchladnějších měsíců v roce. Na lyžování to rozhodně není, a tak svoji přebytečnou energii můžete vybít při fyzickém pohybu na zahrádce. Přesněji při práci na zahrádce.
Že v zimě se na zahrádce nedá nic dělat? To je omyl. Vaše zahrada vás potřebuje i v lednu.
Lze provádět řez i řízkování
Leden je při vhodném počasí, a nikdo nemůže namítat, že není, velmi vhodným obdobím k zahrádkaření. V lednu je totiž možné provádět řez a průklest okrasných stromů a keřů. Toto období je totiž přímo ideální k odstranění všech planých výhonů. Dají se také provádět různé údržbářské práce, jako jsou opravy plotů, oprava kůlny atd.
Pokud chcete a hlavně pokud si na to troufáte, tak v lednu můžete klidně i provádět řízkování. Pro řadu dřevin je totiž zimní řízkování nejvhodnějším způsobem rozmnožování. Řízky můžete bud nechat volně ležet v chladném prostoru, ale ne nechráněné venku anebo je zapíchejte do květináčů a uložte do pařeniště.
Očistěte trávník
V počasí jaké panuje letos, je možné i čistit trávníky. Vytáhneme z nich vše, co do nich nepatří. Záležet si dáme zejména kolem okrasných rostlin a nezapomeneme samozřejmě trávník přihnojit kompostem. Když už jsme v tom čištění trávníku, tak se koukáme, jestli jsou všechny hlízy správně uloženy, tak jak mají a jestli nejsou potřeba trochu upravit. V případech, kdy napadne sníh, tak si ho trochu odhrneme.
Zkontrolujte dřeviny
Dobré je na závěr zkontrolovat všechny dřeviny, zda-li se na nich nevyskytují nějaké rány a ty případně zatřít šťepařským voskem. Takto připravená zahrádka už bude netrpělivě očekávat první příchod jara, kterého se letos asi dočkáme velmi brzy.
Na nic tedy už nečekejte a vyrazte na zahrádku. Trocha té fyzické aktivity nikomu po Vánocích určitě neuškodí.
J. H.