Každý, kdo má zahradu, tak jistě ví, jak náročný je podzim. Ne, že by léto či jaro byly pro zahrádkáře odpočinkovým obdobím, ale na podzim se ta práce přece jen nějak hromadí. Co vše je tedy potřeba udělat a jak si co nejvíce usnadnit práci?
Pryč s listím
Určitě je potřeba zbavit se opadaného listí. Takže do ruky hrábě a hurá na to, ale co pak s ním. Tak samozřejmě můžete listí přidat na kompost a nebo ho ihned vrátit do půdy a stromům, kterým patří. Stačí kolem stromu vykopat kruh tak, aby kopíroval nejširší obvod koruny a do něj listí shrabat a pak překrýt zeminou. Jedná se o nejefektivnější způsob, jak vrátit živiny stromům.
Nakypřit půdu
Na podzim je také určitě potřeba připravit půdu na další sezónu. Zde nezbývá nic jiného, než vzít do ruky rýč a začít. Ovšem nenechávejte půdu obnaženou. S ničím takovým se v přírodě nesetkáte. Po nakypření půdy ji tedy překryjte nějakým rostlinným materiálem. Nejlépe kompostem. Nejen, že uděláte dobře pro půdu, ale také připravíte vhodné podmínky pro ježky, kteří ve vrstvě mulče najdou zimní útočiště.
Aby měla zvířata kde zimovat
Postarat je třeba se také o stromy a zasadit cibuloviny na příští rok. Důležité je také vytvořit vhodné podmínky pro přezimování různých živočichů. Možná si to ani neuvědomujete, ale ježek, ptáčci, žížaly, ještěrky i pavouci a mnozí další jsou pro vás neocenitelným pomocníkem, tak se jim na zimu trochu odvděčte. Pro ježka připravte nějakou tu hromádku mulče či kompostu. Pro ptáčky budky či hromádky roští, ve kterých najdou v tuhých zimách bezpečné útočiště. Ještěrky a pavouci zase potřebují dostatek skulinek a puklinek v zídkách.
Nezapomínejte, že zahrádka má být pro radost. Tak se zbytečně nedřete.
J. H.