Šetrné budovy, nízkoenergetické bydlení, pasivní domy – těmito termíny se začíná zaklínat stále víc firem. Na veletrhu For Arch v pražských Letňanech <!–more–>
se představila nově vyniklá Zelená aliance. Jde o pětici společností v čele s Českou spořitelnou, které chtějí nabízet komplexní servis pro získání dotací z programu Zelená úsporám. Sdružení výrobci izolačních materiálů, oken, dveří, tepelných čerpadel či solárních kolektorů slibují zajistit i realizaci dotovaného projektu.
„Co se týče developerských projektů, tak jejich masivní rozjezd se asi bez větší podpory státu, a to nejen finanční, ale i osvětové, neobejde,“ připouští mediální zástupce Zelené aliance Svatopluk Bartík.
Přesto se první náznaky, že trend energetických úspor a výstavby šetrné k životnímu prostředí dorazil do Česka, objevují. K tomu, aby se zde zabydlel a marketingový tah se proměnil v realitu, zbývá ještě mnoho. Zejména nastavit jasná pravidla. O to se chce pokusit i před týdnem ustavená Česká rada pro šetrné budovy, jejímiž členy jsou také developeři Sekyra Group, JRP a stavební holding Skanska CS.
Rada počítá se zavedením certifikace šetrných budov, ale zatím neví, jak by měla vypadat. „Uvažujeme, jaký z modelů uplatňovaných ve světě adaptovat na české prostředí,“ řekl Petr Kotek z poradenské firmy EkoWatt. Podobně je na tom spolek zatím i s kritérii pro přijímání nových členů. „Má-li developer vizi, že bude stavět nízkoenergetické domy, tak nezbývá, než mu věřit,“ prohlásil Kotek.
zdroj: E15.cz (Denisa Novotná)