Zlepšení pracovního prostředí a pohodlí zaměstnanců může vést ke zvýšení efektivity práce. Je tak více než jasné, že pracovní prostředí a s ním spojená spokojenost zaměstnanců je pro firmy důležitá, proto je namístě, aby se firmy zaměřily na implementaci zelených řešení, která zlepšují pracovní podmínky zaměstnanců.
Už v roce 1984 Světová zdravotnická organizace oznámila, že syndromem nezdravých budov trpí asi 30% obyvatel vyspělých zemí, a v roce 2002 to už bylo plných 60%. Tento trend se pochopitelně nevyhnul ani nám. Jedná se o větší či menší zdravotní komplikace, které si člověk přivodí tím, že se delší dobu zdržuje v uzavřených místnostech. Nejčastěji k tomuto syndromu dochází na pracovištích a ve školách.
Jak se projevuje syndrom nezdravých budov?
Syndrom nezdravých budov může mít různé projevy. Nejčastěji to jsou bolesti hlavy, slabost a únava, podráždění očí a krku, svědění pokožky a kožní vyrážky. Příčina může být v budovách s klimatizací, topení či špatném odvětrávání. Situace je pochopitelně horší ve městech a firmách, které mají sídlo společnosti v hlavním městě.
Zdraví a produktivitu zaměstnanců ovlivňuje mnoho faktorů – kvalita ovzduší, větrání, přístup k dennímu světlu, tepelný komfort, prostorové uspořádání a přítomnost zeleně.
Kvalitní osvětlení je jednoznačně klíčovým faktorem pozitivně ovlivňující vnitřní prostředí budovy. Ne všechny i moderní budovy mají dostatek oken a často je tak potíž se zajištěním přirozeného světla. Vhodným typem osvětlení je LED osvětlení. Správné LED osvětlení kanceláře totiž ovlivňuje komfort a pracovní výkony. Takové světlo navíc vytváří dojem moderně zamýšlející firmy, která klade důraz na kvalitu pracovních prostor a navíc je ohleduplná k životnímu prostředí.
Špatný vzduch ve firmě lze zlepšit k lepšímu, a to za pomocí větrání, čističek vzduchu či ionizátorů vzduchu. Ozdravit ovzduší pomohou také rostliny.
Stoly blíže k oknu a zeleň do kanceláře
Zásadní je umístění pracovních stolů do blízkosti oken a využití méně osluněných prostor k vybudování relaxačních zón, neformálních potkávacích míst či zasedacích místností. Stěhování, výmalba, investice do čističek vzduchu i pořízení květin do kanceláře dnes něco stojí. Mnoho společností dnes ale již pochopilo, že investice do zdravého vnitřního prostředí firmy se vyplatí. „Protože jsme chtěli zkvalitnit prostředí společnosti, museli jsme využít půjčky od VÚB – INTESA SANPAOLO, ale vypůjčené peníze se nám díky navýšené produktivitě našich zaměstnanců záhy navrátila.“ říká jednatel společnosti Mellissa Group. Přidá se ke zeleně smýšlející firmě i ta vaše?